• Alevilik Nedir? Alevi Kimdir? Alevi Kime Denir?

  Alevilik Nedir? Alevi Kimdir? Alevi Kime Denir?

  0

  Arapça’da Alevilik, Ali’ye mensup, Ali’ye ait anlamlarına gelir. Mezhepler tarihi ve tasavvuf edebiyatında ise, Hz. Ali’yi sevmek, saymak ve her hususta ona bağlı olmak anlamlarında kullanılmıştır.

 • Sıdkı Baba’nın Edebi Şahsiyeti

  Sıdkı Baba’nın Edebi Şahsiyeti

  0

  İlim ve irfanıyla devrinde büyük itibar görmüş bir şair olan Sıdkî Baba’nın, tarikat çevresinde; özellikle Çorum, Sivas, Amasya, Turhal, Erzincan yörelerinde çok iyi tanınan güçlü bir âşık olduğunu görmekteyiz.

 • Bektaşi Adab ve Erkanı

  Bektaşi Adab ve Erkanı

  0

  Bektâşîliğin erkânının temelini genel anlamda "Dört Kapı Kırk Makam" oluşturur. Hacı Bektaş Velî tarafından oluşturulan bu sistemi Balım Sultan düzenlemiştir. Balım Sultan bir takım erkânları kurallara bağlayarak yazıya geçirmiştir.

 • Masum-u Pak Orucu Kaç Gündür ve Niçin tutulur?

  Masum-u Pak Orucu Kaç Gündür ve Niçin tutulur?

  0

  Alevilikte Masum-u pak orucu şöyle tutulur: Kurban Bayramı’nın birinci gününden başlayarak yirmi gün sayılır. Yirminci günün akşamı Muharrem orucu için niyet edilir ve oruç başlar.

 • Muharrem Orucu Nedir? Muharrem Orucu Niçin Tutulur?

  Muharrem Orucu Nedir? Muharrem Orucu Niçin Tutulur?

  0

  Aleviler ve Bektaşiler Muharrem Ayı’ının ilk on iki gününü oruçlu olarak geçirirler. Bu günlerde, İmam Hüseyin’in ve yaranlarının susuz bırakılmış olmasından dolayı su içilmez. Aşure günü İmam Hüseyin’in

 • Muharrem’de Niçin Matem Tutulur?

  Muharrem’de Niçin Matem Tutulur?

  0

  Muharrem ayı denince Aleviler için yas veya matem ayı akla gelir. Bugüne kadar inancında, sevgisinde, Peygamber Efendimiz’e ve onun Ehl-i Beyt’ine can-ı gönülden bağlı olan Aleviler

 • Muharrem (Yas-ı Matem) Orucu

  Muharrem (Yas-ı Matem) Orucu

  0

  Muharrem Orucu her yıl Kurban Bayramının 20 gün sonrasında Muharrem ayında 12 gün süre ile tutulmaktadır. Bu sene 2013 Aşure ayı olan Muharrem ayı 4 Kasım Pazartesi günü başlıyor

 • Aşıklık (Zakirlik) Kurumu, Zakirlik nedir?

  Aşıklık (Zakirlik) Kurumu, Zakirlik nedir?

  0

  Türk halk şiirinin ortaya çıkışında ve yaşamasında çok önemli katkısı olan Alevi aşıklık geleneği diğer bir adıyla zakirlik, Alevi toplumunun ibadet biçimi olan cemlerin temel öğelerinden birisidir.