Muharrem’de Niçin Matem Tutulur?

0
A- A A+

Muharrem’de Niçin Matem Tutulur?

Matem; Farsça’dan gelen bir kelimedir. Çok sevilen değerli bir varlığını veya yakınını kaybetmesi insanın günlük yaşamını etkiler. İnsanlar kederlenir, üzülür, ağlar ve uzun  bir zaman  bu durumun etkisinden kurtulamaz, eğlenemez, gülemez, neşelenmek istemez. İşte bu şekilde hep günleri üzüntü ile geçirmeye “Yas” veya “matem tutmak” denir.

Sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’nın ölümünden kırk sekiz sene sora insanlık tarihinin en korkunç cinayetlerinden biri işlenmiştir. Üstelik bu cinayet, bütün peygamberlerin  kutsal kabul ettikleri ve oruç tuttukları Hicri 10 muharrem 61 Cuma günü (Miladi 10 Ekim 680 tarihinde) insafsızca gerçekleşmiştir. Kerbela’ da kurda kuşa sebil  olan Fırat suyu, Kainatın Efendisi’nin sevgili torunları İmam Hüseyin’e ve onun mahsun yavrularına verilmemiş dünyada bugüne kadar eşi benzeri görülmemiş susuz bir zulüm ve katliam işlenmiştir. Hem de bu salavat getirdiğimiz, şefaat beklediğimiz Peygamberimiz’in evlatlarına yapılmıştır. Onun için Aleviler, Ehl-i Beyt’i  çok sevdiklerinden, onlara olan hürmetlerini hiç kaybetmediklerinden, Kerbela Şehitleri’nin acılarını ve sevgilerini yaşatmak amacıyla, Muharrem Ayı’nın birinden  on ikisine kadar  matem tutarlar.
 

Muharrem ayı denince Aleviler  için yas veya matem ayı akla gelir. Bugüne kadar inancında, sevgisinde, Peygamber Efendimiz’e ve onun  Ehl-i Beyt’ine can-ı gönülden bağlı olan Aleviler, onların sevgisi ile sevinmişler, kederi ile  kedelenmişlerdir, acılarına ağlamışlar, gördükleri zulme de yas tutmuşlardır.
 

Muhammed Mustafa’ya ve Ehl-i Beyt’ine inanıp iman edenler, Peygamber torunlarına yapılan  bu zulmün acısını   hiçbir zaman unutmazlar. Hele Muharrem ayı gelince o zulmün acısını  kendilerine yapılmış gibi hissederler.

On iki gün oruç tutarak; düğünlere, eğlenceli yerlere gitmezler, düğün nişan  yapmazlar, su içmemeye çalışırlar. Eşler özel hayatlarını mateme göre düzenler, fazla  sulu yiyeceklerden güçleri oranında sakınırlar. Yaşadıkları ortama göre,  imkanları  el veriyorsa tıraş olmazlar. İştahlarının çektiği güzel ve etli  yemekleri yemezler. Nasıl ki yakınlarınızdan birini kaybeden insan, onun acısı ile bir zaman kederli, üzüntülü günler  yaşıyorsa  işte on iki gün oruç boyunca da aynen öye yaşanır.
 

Arama Kelimeleri: muharrem orucu, matem orucu, muharrem ayı orucu, muharrem orucu niçin tutulur, muharrem orucu nasıl tutulur, mharremde oruç tutma

YorumYaz

0 Yorum

Yorum Yaz

Yorumların tüm sorumluluğu yorum yazana aittir.