Muharrem (Yas-ı Matem) Orucu

0
A- A A+

Muharrem (Yas-ı Matem) Orucu

Muharrem Orucu her yıl Kurban Bayramının 20 gün sonrasında Muharrem ayında 12 gün süre ile tutulmaktadır.  Bu sene 2013 Aşure ayı olan Muharrem ayı 4 Kasım Pazartesi günü başlıyor.  4 Kasım pazartesi Muharrem ayının 1. günü ve dolayısıyla hicri olarak yeni yılın ilk günüdür.  Kerbala'da Hz. Muhammed'in Torunu İmam Hz. Hüseyin ve beraberindeki kişilerin katledilmesinin yasının tutulduğu Muharrem (Yas-ı Matem) Orucu 15 Kasım  Cuma günü sona eriyor.

Yas orucuna gireceklerin dünya zevklerinden (düğün, eğlence, kurban kesme vs.) uzak durmaları, niyet açtıktan sonra yedikleri yiyeceklerin etli- sütlü ve aşırıya kaçmayacak sadece doymayı sağlayacak şekilde olması gerekmektedir. Suyun direkt olarak içilememesi hoşaf ve çorba şeklinde niyet açtıktan sonra vücuda alınmalıdır.

Bu ayda küskün ve dargın olarak yas tutulamaz, ağıza giren yiyecekten çok ağızdan çıkan kem söz niyet bozar.  Tüm insanlarımızın insanlık, barış ve hoşgörüden yana niyet etmeleri Muharrem'in en büyük gerekliliğidir.  Bu ayda öz dara çekilir ve barış sağlamadan ibadet kabul olmaz.

Arama Kelimeleri: muharrem orucu, yas orucu, matem orucu, muharrem orucu nedir, muharrem orucu ne zaman, muharrem ayı, muharrem ayı orucu, aşure ayı

YorumYaz

0 Yorum

Yorum Yaz

Yorumların tüm sorumluluğu yorum yazana aittir.